• יו"ר: דר' מאיר מי-זהב
  • גזבר: דר' רונן בר-יוסף
  • עורך האתר: דר' אופיר בר-און
  • חברי ועד: פרופ׳ אלי פיקאר (מזכיר)
  • פרופ׳ אביב גולדברט
  • דר' מורן לביא
  • דר׳ מאלנה כהן-סימברקנאו
  • דר׳ פאהד חכים
אסתמה בילדים

ביקורת תקופתית והחרפת אסתמה בקרב ילדים

מחקר זה מצא כי ביקורות תקופתיות קשורות לירידה בסיכון להחרפת האסתמה אצל ילדים

31.12.2020, 17:25
רפואת ילדים. אילוסטרציה

אסתמה נותרה גורם מוביל לאשפוז אצל ילדים בארה"ב. מומלץ לבצע ביקורים תקופתיים בילדים (well child care-WCC) באופן שגרתי. אך, עד כה לא תואר איך האופן בו מתבצעים ה-WCC קשור לתוצאי האסתמה בילדים.

במחקר עוקבה זה נאסף מידע תוך שימוש ברישומי בריאות אלקטרוניים בקרב ילדים בגילאי 5 עד 17 המתגוררים במחוז דורהאם, המאובחנים עם אסתמה ומקבלים טיפול ראשוני במערכת בריאות אחת. מטרת מחקר זה הייתה להשוות את הקשר בין החרפת אסתמה לבין WCC קודמים. החרפה של אסתמה סווגה לפי הגרסה התשיעית או העשירית של הסיווג הבינלאומי של מחלות, לפי הצורך במרשם גלוקוקורטיקואידי סיסטמתי נלווה. החרפות קובצו לפי חומרה: מפגש אמבולטורי בלבד, טיפול דחוף, מחלקת חירום, אשפוזים בבית חולים מתחת ל-24 שעות ואשפוזים בבית חולים מעל ל-24 שעות. בניתוח הראשוני העריכו את הזמן להחמרת אסתמה בהתבסס על נוכחותם או היעדרם של ביקורי ב-WCC בשנה הקודמת תוך שימוש במודל Cox בעל משתנה-זמן.

בסך הכל 5,656 ילדים עמדו בקריטריונים לזכאות ונכללו בניתוח הראשוני. מטופלים עם ה-WCC הגבוה ביותר היו לרוב צעירים יותר, בעלי שיעור גבוה יותר של ביטוחים פרטיים, בעלי שימוש רב יותר בתרופות לאסתמה והיו בסיכון נמוך יותר להשמנת יתר. ביקור WCC ב-12 החודשים הקודמים הייתה קשורה לירידה בסיכון להחרפה של האסתמה בכל סוגי החומרה (יחס סיכון: 0.90; רווח בר-סמך 95%: 0.83–0.98) ולהחרפות קשות המחייבות אשפוז בבית חולים (יחס סיכון: 0.53; רווח בר-סמך 95%: 0.39–0.71).

ביקורי WCC היו קשורים לסיכון נמוך יותר להחרפות קשות באסתמה, כולל ביקורים במיון הקשורים לאסתמה ולאשפוזים. דבקות לקויה ב-WCC מקושרת לעליית תחלואה באסתמה בילדים, במיוחד בהחרפות אסתמה הדורשות אשפוז.

מקור:

Lang J. E. Et al. (2020) Pediatrics 146(6) e20201023

נושאים קשורים:  אסתמה בילדים,  ביקורת מעקב,  מחקרים
תגובות
04.01.2021, 12:15

להפתעתי מצאתי את עצמי (לפני כשלושים שנה) מככבת בכתבה! מעניין, מאיפה יש לכם את התמונה?