• יו"ר: דר' מאיר מי-זהב
  • גזבר: דר' רונן בר-יוסף
  • עורך האתר: דר' אופיר בר-און
  • חברי ועד: פרופ׳ אלי פיקאר (מזכיר)
  • פרופ׳ אביב גולדברט
  • דר' מורן לביא
  • פרופ׳ מאלנה כהן-סימברקנו
  • דר׳ פאהד חכים
מחקרים

דקסטרומתורפן להפחתת שיעול בילדים בגילאי 6-11 שנים

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי בהשוואה לאינבו, דקסטרומתורפן הידרוברומיד מביא להפחתה בשיעול וחומרת שיעול ביום

03.09.2023, 15:13

הפסקה ספונטנית של שיעול חריף ואפקט אינבו רחב, מהווים מכשולים משמעותיים בהערכת היעילות של תכשירים נוגדי שיעול. מכשול נוסף הוא מיעוט של כלי הערכת שיעול מותאם גיל.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Pediatric Pulmonology, ביקשו החוקרים להגדיר תוצאים (אובייקטיביים וסובייקטיביים) אופטימליים להערכת היעילות של דקסטרומתורפן הידרוברומיד (dextromethorphan hydrobromide – DXM) לטיפול בשיעול בילדים.

מחקר זה בוצע במתכונת של מחקר פיילוט, כפול-סמיות, מבוקר-פלצבו, עם מינונים שונים. המחקר כלל סך של 128 ילדים בגילאי 6-11 שנים, עם שיעול עקב הצטננות. במהלך תקופת הרצה ראשונית בוצע ניטור שיעול בעזרת מוניטור שיעול, לאחר שניתן לנבדקים סירופ מתוק. לאחר מכן, חולקו הנבדקים, באקראי, לקבלת DXMי(N=67) או אינבו (N=61) למשך 4 ימים. השיעול נוטר במהלך 24 השעות הראשונות לטיפול. הערכות סובייקטיביות של חומרת השיעול ותדירותן, דווחו באופן עצמי מדי יום לאורך כל הטיפול.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לקבוצת האינבו, בקבוצת הטיפול עם DXM סך השיעולים במשך 24 השעות הראשונות לטיפול (נקודת ציון ראשונית) ותדירות השיעול במהלך היום ירדו ב-21.0% ו-25.5%, בהתאמה. נתונים דומים התקבלו מדיווח עצמי בהקשר להפחתות גדולות יותר בחומרת השיעול ותדירותו. ממצאים אלו היו מובהקים סטטיסטית ורלוונטיים מבחינה רפואית. לא נמצא הבדל בין הקבוצות בשיעורי שיעולים ליליים או מבחינת השפעת השיעול על השינה. מנות מרובות של DXM ואינבו נסבלו בדרך כלל היטב.

מתוצאות מחקר זה עולה כי DXM הינו בעל יעילות בהפחתת שיעול וחומרת שיעול. שינוי יומי בתדירות השיעול במשך 24 שעות הטיפול הראשונות, מפחית את הרגישות לזיהוי הבדלים בין טיפולים בהקשר של שיעול לילי, שכן שיעורי השיעול/שעה במהלך שינה השתפר בשתי הקבוצות.

מקור:

Meeves, SG, Cruz-Rivera, M, Leyva, RA, et al. Objective and self-reported evidence of dextromethorphan antitussive efficacy in children, aged 6–11 years, with acute cough due to the common cold. Pediatr Pulmonol. 2023; 58: 2229-2239. doi:10.1002/ppul.26416

נושאים קשורים:  מחקרים,  שיעול,  שיעול בילדים,  דקסטרומתורפאן
תגובות
אנונימי/ת
10.09.2023, 19:14

כדאי לחשוב על הליחה המצטברת בדרכי נשימה תחתונות כאשר נותנים תרופה שמדכאת את השיעול, ועל זהומים משניים.
עדיף להמליץ על שתיה מרובה וזה הכל. לעיתים תרופה חד פעמית בלילה יכולה לעזור לכל המשפחה לישון.
מתוך אתר אינפומד:
"כמו עם מדכאי שיעול אחרים, אין להשתמש בתרופה זו לטיפול בשיעול המייצר ליחה, או בשיעול שסיבתו אינה ברורה. למרות שהתרופה פחות מרדימה מתרופות דומות רבות, ישנוניות היא תופעת הלוואי העיקרית שלה."