• יו"ר: דר' מאיר מי-זהב
  • גזבר: דר' רונן בר-יוסף
  • עורך האתר: דר' אופיר בר-און
  • חברי ועד: פרופ׳ אלי פיקאר (מזכיר)
  • פרופ׳ אביב גולדברט
  • דר' מורן לביא
  • פרופ׳ מאלנה כהן-סימברקנו
  • דר׳ פאהד חכים
ישראל במלחמה

"נתקלנו בחומות של אטימות, ללא חמלה בסיסית מאנשי רפואה"

רופאי הריאות בישראל התחננו לעמיתיהם בחו"ל לסייע בהעברת משאף לחטוף חולה אסתמה וקיבלו כתף קרה | גופתו של החייל החולה נמצאה בהמשך במנהרה בעזה | פרופ' ישראל עמירב מ"איכילוב": "שום לחץ לא הופעל על הצלב האדום"

תמונתו של החייל החטוף רון שרמן ז"ל

"בראש הארגונים והעיתונים הרפואיים עומדים אנשי רפואה. כל כך קשה היה להיתקל בהתעלמותם ובהיעדר החמלה הבסיסית לחולה אסתמה, שהוא 'במקרה' גם חטוף במנהרות חשוכות לא מאווררות". כך כתב פרופ' ישראל עמירב, רופא בכיר ביחידת ריאות ילדים בבית החולים לילדים דנה בתל אביב, לאחר שהמאמצים להסתייע בארגוני בריאות ועמיתים להעברת משאף לחייל החטוף רון שרמן ז"ל לא צלחו וגופתו של רון נמצאה באחת המנהרות בעזה באמצע חודש דצמבר.

מכתבו של פרופ' עמירב, המתאר את אכזבתו מהתנהגות לא אתית של עמיתים בחו"ל אליהם פנה בנובמבר, נשלח לחברים. "אתיקה מקצועית זה חלק מהמקצוע שלנו", אומר הבוקר (א') פרופ' עמירב לדוקטורס אונלי. "כשראיתי את תמונתו של רון עם המשאף, בהפגנה שנערכה של עובדי מקצועות הבריאות כנגד הצלב האדום בחודש נובמבר, זה מאוד נגע לליבי. הבנתי שהוא בסכנת חיים. אני עוסק במשאפים, במתן תרופות בשאיפה וחשבתי שלפחות כשזה נוגע לחולים נשימתיים, אני יכול לפעול. הוצאנו פנייה לארגונים ולכתבי עת רפואיים בכל העולם אך התשובות היו מתחמקות".

מכתב הפנייה לסיוע נשלח לכ-50 ארגונים ובכירים בתחום הנשימה ועליו חתמו פרופ' עמירב וכן פרופ' איתן כרם מהמרכז הרפואי הדסה, ד"ר מאיר מי-זהב, יו"ר האיגוד לרפואת ריאות ילדים, פרופ' צבי פרידלנדר, יו"ר האיגוד לרפואת ריאות, ד"ר יבגני גרשמן, מזכיר האיגוד לרפואת ריאות ופרופ' אהרון צ'חנובר, חתן פרס נובל לכימיה.

בפנייתם לעמיתיהם בחו"ל, נתבקשו האחרונים להפעיל לחץ על הצלב האדום: "היום אנו פונים אליכם לא רק כאנשי מקצוע בתחום הבריאות אלא כבני אדם עם חמלה, המאוחדים במחויבות משותפת לרווחתם של חולי נשימה, ילדים ומבוגרים, הסובלים ממחלות ריאה פעילות, שזקוקים לטיפול מתמשך על מנת לחיות. המצב חמור, לא רק בגלל הסיכונים הכרוכים במעשי האלימות אלא גם בגלל כליאתם של החולים האלה במנהרות חשוכות ומחניקות.

"מתוך הכרה בסבלם של כל בני האדם, הישראלים והפלסטינים החפים מפשע משני צידי הסכסוך, אנו מדגישים כי פנייה זו מוקדשת לאוכלוסיה ייחודית וספציפית - רק חולים נשימתיים שנחטפו על ידי טרוריסטים.

"איננו יכולים להישאר עדים פסיביים לסבל העמוק של המטופלים הנשימתיים בנסיבות כה קשות. אנו מפצירים בכל אחד מכם ברצינות להצטרף אלינו בקריאה לוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) לנקוט בפעולה מהירה ונחושה כדי להבטיח גישה לתרופות עבור בני הערובה. זוהי קריאה לקיים את עקרונות היסוד של אנושיות וחמלה המנחים את המקצוע המכובד שלנו".

כאמור, התגובות לפנייה היו מתחמקות, ופרופ' עמירב כתב לחבריו לאחר שנפגש עם הוריו של רון במהלך השבעה: "למרות מאמצים כבירים שלנו כרופאי ריאות, לגייס את הקהילה הנשימתית בעולם, נתקלנו בחומות של אטימות והתעלמות. רון לא קיבל טיפול שהגיע לו. לאחר כחודש וחצי בשבי נמצאה גופתו בעזה".

לדברי פרופ' עמירב, "ככל שחלפו ימים, התגובות היו מועטות. קיבלנו תשובות מאכזבות ותירוצים. חודש חלף מאז הפנייה הנואשת שלנו, שום לחץ לא הופעל על הצלב האדום". בהמשך, כאמור, התגלתה גופתו של רון ללא רוח חיים בצפון עזה.

"כרופאים", מציין פרופ' עמירב, "יש לנו חובה מוסרית להתמודד לא רק עם מקרים קליניים, מחקרים, פיתוחים ויזמיות סטארט-אפ, אלא גם עם בעיות אתיות. אנחנו מחויבים לשים את טובת החולה מעל לכל. כרופאים, מעולם לא נשאל אם המטופל יהודי או ערבי, להט"ב או סטרייט, ישראלי או מהשטחים ואפילו לא אם הוא מחבל.

"הלוואי ונוכל להשתמש במקרה זה כדי לשקף לארגוני ועיתוני הנשימה בעולם את חובתם המוסרית לעזור לכל חולה באשר הוא, ובכך לשמור על ערכים מוסריים בסיסים", כתב פרופ' עמירב.

נושאים קשורים:  חטופים,  הצלב האדום,  ישראל בבמחלמה,  רון שרמן ז"ל,  פרופ' ישראל עמירב,  סיוע רפואי
תגובות

אנא פרסמו בלועזית כדי שנעביר לקולגים בחו"ל לבקשם ללחוץ לשינוי חיובי.

05.02.2024, 20:17

יוזמה נהדרת. המכתבים באנגלית מופיעים בכתבה, אנא הקליקי על הקישורים הרלוונטים (מופיעים במילה "מכתב" בכחול בהיר). בהצלחה

אנונימי/ת
05.02.2024, 22:30

אולי זו הסיבה שה׳רופא ילדים העזתי׳ ״עונה על ידי צהל״
ראה כתבת ההתמסכנות בגליון הנוכחי

אנונימי/ת
05.02.2024, 23:19

״ההומניות״ שלכם לא מסתדרת עם עלילת הדם של הרופא העזתי שקיבלה פה במה. אתם לא מהאו״ם, אתם אירגון ישראלי שמצופה ממנו להיות בתקופת מלחמה בצד המוסרי של ההיסטוריה.