• יו"ר: דר' מאיר מי-זהב
  • גזבר: דר' רונן בר-יוסף
  • עורך האתר: דר' אופיר בר-און
  • חברי ועד: פרופ׳ אלי פיקאר (מזכיר)
  • פרופ׳ אביב גולדברט
  • דר' מורן לביא
  • פרופ׳ מאלנה כהן-סימברקנו
  • דר׳ פאהד חכים
מחקרים

ניתוח גורמים מנבאים בילדים עם חשד גבוה לתסחיף ריאתי

תוצאות המחקר מדגימות כי למודלים של Wells, PERC ו-PPE היו רגישות גבוהה אך סגוליות נמוכה יותר מהמודל שהחוקרים פיתחו בנוגע להערכת חשד לתחסיף ריאתי בילדים

20.02.2024, 13:00

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Pediatric Pulmonology, החוקרים ביקשו לזהות את הגורמים המנבאים לתסחיף ריאתי ולהעריך את היעילות של הקריטריונים של PERC,יWells ו-PEי(PPE) ספציפיים לילדים.

במחקר נכללו מטופלים בין הגילאים 0-18 שנים שעברו CT אנגיו ריאתי ו/או סינטיגרפיה ונטילציה-פרפוזיה עם חשד לתסחיף ריאתי. החוקרים ניתחו באופן רטרוספקטיבי מאפיינים דמוגרפיים, סימפטומים, ממצאי בדיקה גופנית, גורמי סיכון ותוצאות מעבדה והדמיה. בנוסף, החוקרים applied את קריטריוני PERC,יWells ו-PEE על אוכלוסיית המחקר.

מתוך 110 המטופלים שנכללו במחקר, 27 (24.5%) סבלו מתסחיף ריאתי.

תוצאות המחקר הדגימו כי סטורציה, אלבומין, שיעול, נפיחות בשרירי התאומים, קטטר מרכזי וממאירות תורמים באופן משמעותי למודל. ציון הסיכון המשוקלל הכולל, המייצג את סכום כל הציונים במנבאים, נע בין 0 ל-16 עם ממוצע של 5.41 ± 4.02. כאשר החתך היה מעל 6.5, למודל הייתה אבחנה טובה לתסחיף חיובי (שטח מתחת לעקומה: 0.79, רגישות של 77% וספציפיות של 70%). במחקר זה, הקריטריון של Wells הדגים רגישות של 96% וסגוליות של 24%. ה-PERC הדגים רגישות של 96% וסגוליות של 21%, בעוד שה-PEE הדגים רגישות של 74% וסגוליות של 30%.

החוקרים סיכמו כי בעוד שהרגישות של מודלים של Wells,יPERC ו-PPE הייתה גבוהה יותר מהמודל שלהם, הספציפיות של כל אחד מהם הייתה נמוכה משמעותית. לכן, יש צורך שיטות הערכה חדשות לניבוי תסחיף ריאתי, שיעזרו למנוע חשיפה מיותרת לקרינה בילדים ולמנוע תחלואה ותמותה משמעותיים.

מקור:

Başaran AE, Başaran A, Durmuş SY, Kazlı T, Keven A, Bingöl A. Analysis of predictive factors in children with high suspicion of pulmonary embolism. Pediatr Pulmonol. 2024; 59: 274-280. doi:10.1002/ppul.26742

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסחיף ריאתי,  קרינה,  ריאות ילדים
תגובות